Magie Creations werkt stap voor stap naar een eigen ‘Brouwgraanfabriek’
-

Het gesprek met Madeleine Gielens was voor mij een eye-opener. Ik weet natuurlijk dat er veel voedsel wordt verspild, maar ik heb nóóit echt stilgestaan hoeveel bierbostel overblijft tijdens het bierbrouwproces.
Nederland produceert jaarlijks 560 miljoen kilo aan bierbostel per jaar, hier kan je heel Utrecht mee bedekken! Het meeste wordt gebruikt als veevoer en de rest als biomassa of weggegooid.
Maar hoezo zien we dit niet als voeding voor mensen? Het is zó voedzaam. Het enige wat de bierbrouwer doet met het graan zijn de suikers en zetmelen eruit halen en ze gooien de vezels en eiwitten in het graan weg.

Madeleine Gielens spreekt daarom ook niet over ‘bierbostel’, maar over brouwgraan, een term dat meer tot de verbeelding spreekt en focust op het voedzame van het graan.
In de afgelopen 9 jaar heeft Magie Creations gebouwd aan de keten om dit brouwgraan te redden en te verwerken tot ingrediënten voor de Food Service.
- Inzamelen van Brouwgraan
- In samenwerking met een brouwerij in België heeft ze een innovatief systeem geïnstalleerd waarmee ze het brouwgraan meteen op kan vangen, zodat het op een voedselveilige manier verwerkt kan worden.
- Verwerken tot ingrediënten voor de markt
- Hiervoor werken ze nu samen met verschillende partijen.
- Verkopen aan de markt.
- Op het moment leveren ze veel aan bakkerijen die er van alles mee kunnen maken. Van brood, tot koekjes, energierepen en crackers.
-

Stap voor stap werkt ze naar de droom van een eigen fabriek. Een fabriek waar ze 10 miljoen kilo brouwgraan per jaar kunnen verwerken. De weg hiernaartoe is enorm uitdagend omdat niemand hiermee bezig is. Het probleem wordt niet gezien en de markt vind de toepassingen in eerste instantie ook ingewikkeld.
MaGie Creations werkt de hele keten door om te laten zien hoe belangrijk het is, wat er allemaal kan én hoe lekker eten je er van kan maken. Dat voelt voor Madeleine vaak als zwemmen tegen de stroom in, máár het gaat de goede kant op. Veel te traag, maar er is beweging.
Ik vind het in elk geval indrukwekkend hoe ze als kleine partij in Nederland de hele markt aan het creëren zijn en ik hoop dat dit verhaal een heel klein beetje helpt in de bewustwording van het probleem!
3 dingen die ik geleerd heb van Magie Creations
1️⃣ Taal is belangrijk, door bierbostel brouwgraan te noemen krijgt het een andere, meer positieve betekenis.
2️⃣Kies voor de lange termijn. MaGie Creations heeft bewust geen investeringen opgehaald omdat ze op eigen kracht willen groeien. Ze hebben al veel partijen gezien met een goed idee, maar die omvallen na investeringen omdat de markt er nog niet klaar voor is.
3️⃣Durf voor je eigen idee te blijven staan en er voor te gaan, óók als anderen je voor gek verklaren.
Dit artikel is geschreven door Leon Polman, oprichter van Green Side. In 2025 riep zijn experimenteerjaar uit en startte hij de Koffiechallenge: dertig dagen lang bij een impact ondernemen op bezoek en dit jaar doet hij de challenge opnieuw. In september bezoekt hij dertig impact ondernemers en deelt hij hun verhaal dezelfde dag online.
Op 7 oktober sluit Leon de challenge met een bijeenkomst en prijsuitreiking bij de branderij van Brute Bonen, waar alle dertig ondernemers samenkomen. De ondernemer met de meeste reacties wint €2000. De publieksprijs bestaat uit koffie (Brute Bonen) ter waarde van 500 euro.
In samenwerking delen wij de impactverhalen, die Leon schrijft, op Ondernemersmagazine en interviewden Leon Polman zelf. Lees zijn interview hier.