MOYU zet de papierindustrie op zijn kop.
-

Eindelijk was het zover, ik had een koffieafspraak met Roel van MOYU. Ik ken Roel langer omdat we allebei de papierindustrie willen veranderen. Maar nooit hebben we echt even langer gezeten om samen te ‘bomen’ over de industrie.
Tot nu.
Roel hoorde tijdens zijn studie voor het eerst over het concept steenpapier. Ja je leest het goed, je kan dus papier maken van steenafval. Specifiek kalksteen dat een restproduct is van de mijnindustrie. Als je dit vermaalt tot poeder en mengt met HDPE een milieuvriendelijk bindmiddel, dan heb je : steenpapier!
Na eerst gewerkt te hebben bij de Rabobank wilde hij toch wat doen met deze innovatie en besloot hij MOYU te starten.
MOYU maakt notitieboeken en andere kantoorartikelen van steenpapier. Dit halen ze uit Taiwan, waarna een lokale drukkerij in België de vellen op maat snijdt en in Nederland worden ingebonden tot notitieboeken.
Uniek is dat de boekjes tot wel 500x uitwisbaar zijn, niet te scheuren én waterdicht. In het geval van MOYU verslaat steen toch écht papier.

De uitdaging van MOYU is vanaf het begin het sluiten van de keten. Want er is in europa nog te weinig steenpapier om te recyclen. Wat een gekke constatering is: er is te weinig afval om een goede recycling te starten.
Inspirerend aan Roel vind ik dat hij niet wacht tot iemand hier een oplossing voor verzint, maar zelf vanaf het begin bezig is om hierover na te denken en actie op te zetten. Zo heeft hij:
- Vanaf het begin een ‘buyback’ programma: kan je je notitieboek niet meer gebruiken? Dan kan je deze terugsturen naar MOYU.
- Een herbruikbare verpakking van steenpapier gelanceerd die ondernemers aan kunnen bieden op hun website. Potentieel kan er op deze manier veel meer materiaal in het systeem komen wat het waard maakt om recycling lokaal op te starten.
- Een steenpapieren alliantie opgericht met als doel om de keten binnen Europa te sluiten.

En dan heb ik nog niet eens verteld dat Roel met MOYU inmiddels al 431.000 bomen heeft geplant!
Waar ik met Green Side ervoor zorg dat al het papier aan beide kanten gebruikt wordt, werkt Roel aan een wereld waar je nooit meer bomen nodig hebt om papier te maken.
Zo beschermen we samen de natuur. Want de natuur is een MOYU (magische plek in het chinees).
3 dingen die ik geleerd heb van MOYU
1️⃣ Schaal niet te snel. MOYU is snel naar Duitsland en Frankrijk gegaan maar had niet genoeg geld om daar voldoende marketingbudget te investeren. Dit heeft veel geld gekost.
2️⃣ Zorg ervoor dat 50% van je tijd in marketing en sales gaat zitten. Dit is vaak niet het leukste, maar het allerbelangrijkste om bestaansrecht te hebben als bedrijf.
3️⃣ Zet ambassadeurs in om je merk te promoten. Je klanten zijn je beste marketingteam! Om dit te stimuleren heeft MOYU de ‘Stone Paper Warriors’ bedacht. Klanten kunnen zich aanmelden en beloningen verdienen als ze het merk promoten.
Dit artikel is geschreven door Leon Polman, oprichter van Green Side. In 2025 riep zijn experimenteerjaar uit en startte hij de Koffiechallenge: dertig dagen lang bij een impact ondernemen op bezoek en dit jaar doet hij de challenge opnieuw. In september bezoekt hij dertig impact ondernemers en deelt hij hun verhaal dezelfde dag online.
Op 7 oktober sluit Leon de challenge met een bijeenkomst en prijsuitreiking bij de branderij van Brute Bonen, waar alle dertig ondernemers samenkomen. De ondernemer met de meeste reacties wint €2000. De publieksprijs bestaat uit koffie (Brute Bonen) ter waarde van 500 euro.
In samenwerking delen wij de impactverhalen, die Leon schrijft, op Ondernemersmagazine en interviewden Leon Polman zelf. Lees zijn interview hier.